000
Медико-правовой портал "103-law.org.ua "

Дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб в Україні



4 грудня 2014 р. у МОЗ України під головуванням заступника Міністра охорони здоров'я України Наталі Лісневської відбувся експертний круглий стіл «Дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні: реалії сьогодення та шляхи для введення змін».

Участь у заході взяли в.о. Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко, головний позаштатний епідеміолог МОЗ України Ірина Колеснікова, завідувач відділу з питань дотримання гуманітарних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Міцерук, голова Комітету з медичного права АПУ Олена Беденко-Зваридчук, а також провідні експертів медичної, юридичної спільноти, представники правозахисних організацій, профспілки та спеціалізованих ЗМІ.

Заступник Міністра охорони здоров'я України Наталя Лісневська зазначила, що метою вдосконалення законодавства України щодо протидії ВІЛ/СНІД має бути як підвищення ефективності заходів з контролю над епідемією, так і одночасне посилення гарантій дотримання прав людини, подальше обмеження потенційних можливостей для дискримінації та остракізму стосовно людей, які живуть з ВІЛ, та їх близьких.
Наталя Лісневська підкреслила, що ступінь поширення стереотипів та стигматизація ВІЛ-інфікованих осіб в українському суспільстві є доволі загрозливими, і тому потрібно працювати над тим, щоб «надати СНІДу статус хронічного захворювання, а не хвороби, що спричинена асоціальною поведінкою».

Олена Міцерук , завідувач відділу з питань дотримання гуманітарних прав Секретаріату Омбудсмена, розповіла про механізми моніторингу дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб та реагування Уповноваженого з прав людини при надходженні скарг від таких громадян. Як зазначила пані О. Міцерук, стан дотримання прав Віл-інфікованих осіб, зокрема, тих осіб, які перебувають у слідчих ізоляторах та у місцях позбавлення волі, значно покращився, однак адекватному наданню медичної допомоги такому контингенту осіб перешкоджає мізерне фінансування.

Олена Єщенко , в.о. Голови Держслужби України соцзахворювань, зазначила, що Україна має одне з найкращих законодавств з питань протидії ВІЛ/СНІД, у т.ч. прийнята нова Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки (Закон України від 20.10.2014 р. № 1708-VII). Рівень підготовки фахівців України дозволяє їм входити до складу міжнародних інституцій з питань протидії ВІЛ/СНІД.

На переконання експерта, Україна має навчитися виконувати чинне законодавство, аби позбутися тих проблем, які обговорюються на заході. Зокрема, не потрібно розробляти окремих інформаційних кампаній щодо зниження стигми та дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб, варто просто виконувати положення Загальнодержавної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки.

О. Єщенко відмітила, що існує реальна потреба у внесенні змін до чинних нормативних актів МОЗ, але процес погодження змін триває і експерт плекає надію, що найближчим часом МОЗ гармонізує нормативну базу.

За словами головного позаштатного епідеміолога МОЗ України Ірини Колеснікової , сьогодні в Україні є проблема із реалізацією прав на материнство та батьківство, у т.ч. шляхом застосування допоміжних репродуктивних технологій, усиновлення. Експерт навела статистику: за даними нещодавно проведених досліджень в Україні є близько 14,5 тисяч дискордантних пар, з яких близько 5 тисяч можуть потребувати застосування методів ДРТ (статистичні дані виводилися дослідниками, не є абсолютними показниками по Україні). Пані І. Колеснікова зазначила, що окрім гармонізації законодавства необхідно узгодити між службою дії Центрів СНІДу та акушерами-гінекологами, що задіяні в застосуванні допоміжних репродуктивних технологій. Також треба приділити увагу просвітницькій роботі, що лягає на плечі сімейних лікарів.

Голова Комітету з медичного права АПУ, директор ЮК «МедАдвокат» Олена Беденко-Зваридчук акцентувала, що сьогодні варто розробити концептуальну державну програму з виховання населення та розпочати державну інформаційну кампанію для суспільства. Олена Беденко-Зваридчук наголосила на необхідності переглянути не лише стан дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні, але й лікарів, які зазнають ризиків зараження ВІЛ-інфекцією кожного дня під час роботи з таким контингентом пацієнтами, без достатнього індивідуального захисту, що пов'язаний із недостатнім фінансуванням видатків на нього.

Володимир Фесан , головний технічний інспектор праці Профспілки медпрацівників України, зазначив, що за умов поширення епідемії ВІЛ-інфекції гостро стоїть питання забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) та необхідності розробки та запровадження нових дієвих ЗІЗ, застосування яких дозволить створити здорові та безпечні умови праці. Оскільки, в умовах кризи, фінансування таких заходів за рахунок бюджету досить проблематично, доцільно передбачити витрати на наукові дослідження з цих питань за рахунок позабюджетних коштів, у тому числі через Загальнонаціональну цільову програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Світлана Бєлай , юрист ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», та Ольга Трикуль , юрист Київського осередку ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», розповіли про досвід Мережі щодо відстоювання порушених прав ВІЛ-інфікованих осіб, зокрема, при винесенні дискримінуючих рішень суду у справах про визначення місця проживання дитини при розлученні батьків, де один із батьків є ВІЛ-інфікованою особою.

Учасники круглого столу розглянули практичні приклади порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб на таємницю про стан здоров'я з боку медичних працівників та третіх осіб, а також вирішили підготувати колективну резолюцію щодо шляхів покращення ситуації із дотриманням прав ВІЛ-інфікованих осіб в Україні.
 



Автор: Елена Беденко-Зваридчук Просмотров (1916) 08.12.2014
Ключевые слова: ВІЛ-інфіковані, пацієнти, порушення лікарської таємниці, державна програма протидії ВІЛ/СНІД




Перед публикацией комментария рекомендуем Вам ознакомистя с Правилами пользования сервиса
Имя:
E-Mail:
Коментарий:





введите символы, изображенные на картинке